12 Ekim 2011 Çarşamba

dosya: Gova

Gova, ingilizcede pump diye geçer, ayakkabının en sade formu, sandalet ya da mokasen gibi parçalı; bot, bootie ya da çizme gibi yüksek bilekli, oymalı kakmalı olmayan düz ayakkabı modeline verilen isimdir.Renkli, desenli olabilir ama önemli olan modelin kesiminin düz ve bileksiz olmasıdır. En klasik ayakkabı modelidir, kalıbı da en iyi gösterendir. Bu nedendir ki ünlü markalar "imza" olarak bu ayakkabıları kullanırlar. Dümdüz siyah topuklu bir ayakkabı bile kalıbıyla, oranlarıyla markasını belli edebilir. Şimdi ünlü markaların bu imza modellerine bakalım:
Yves Saint Laurent
İşte benim en sevdiğim gova modeli ayakkabı; YSL Tribute. İncecik stiletto tadındaki topuğu, yüksek platformu, ön kısmındaki iki sıra dikişiyle ve tabi ki muhteşem oranlarıyla beni ve birçok ünlüyü kendine hayran bırakmıştır. İddia ediyoum, bu ayakkabının yakışmayacağı kadın yoktur. Hem ince topuğuyla narin bilekli kadınlara hem de chunky havasıyla daha iri kemikli kadınlara yakışır ve bu özellik çok az ayakkabıda bulunur.


Bu Louboutin'larda klasiklerdendir. Soldaki model uzun yıllardır Louboutin'ın çok satanlarındadı ama sağdaki Pigalle modeli çıktıktan sonra popüleritesi oldukça azaldı. Her ikisi de kalıp üstadı Louboutin'in zarif zevkini çok güzel yansıtıyor bence. Ama biraz önce dediğim gibi, Pigalle örneğin, kalın bilekli kadınlara hiç yakışmaz. İlle de narin ayak, narin bilek ister. Kate Moss, Rachel McAdams bu ayakkabıyı şahane taşırken Rihanna'nın iri bedeninin altında bildiğin komik durur (bkz: aşağıdaki resimler). O yüzden Louboutin ayakkabılara tapsamda gova konusunda YSL döver. Bu arada Pigalle'ın seveni ve giyeni o kadar çoktur ki sırf bu ayakkabıya adanmış bir blog bile var: http://cl-pigalle.blogspot.com/ . 
 
Buyrun bakın işte iki ünlü, iki küçük siyah elbise ve iki çift Louboutin Pigalle, siz karar verin. 

Manolo Blahnik
Manolo Blahnik'e gelirsek, kendisi bence Sarah Jessica Parker'ın meşhur ettiği biraz overrated bir tasarımcı. Bütün ayakkabıları yıvranç demiyorum, tabi ki muhteşem güzellikte ayakkabıları var ama "çılgın" sınıfına giren bazı tasarımlarını bedava verseler giyerim tamam, ama para verip hayatta almam : ) . Bu gova modeli ise oldukça şık, İtalyan ayakkabılarının klasik zerafetini taşıyor ve yirmi metre öteden ben Manolo'yum diye bağırıyor.


Sergio Rossi
 Sergio Rossi ChiChi govaları ise başka bir İtalyan cazibesi. Kalıp olarak Pigalle'i andırsa da topuğunun yerleşimi, yüz kısmının yüksekliği ve burun kavisiyle farkını belli eder. Çok cazibeli ayakkabıdır ama bu mu Pigalle mi deseler oyumu Louboutin'dan yana kullanırım.
Brian Atwood
Brian Atwood'un bu Starlet isimli ayakkabıları da oldukça hoştur ve tasarımcının imza modellerindendir. Kıvrımlı, yumuşak çizgileri, zarif oranları ile pek çok ünlünün tercihi olmaktadır. Özellikle cafcaflı kırmzı halı elbiselerinin altına sade ve zevkli bir tercihtir. Severiz kendisini. Görünce aaa Brian Atwood bile deriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder